Bez wody nie ma życia. Woda to jedno z najważniejszych zasobów dla życia człowieka i wszystkich żywych organizmów. Niestety z roku na rok zasoby wody pitnej w Polsce i na świecie maleją. Niedawno w jednym z polskich miast w kranach zabrakło wody. Czy do takich sytuacji powinniśmy się przyzwyczajać?
Bardzo niski stan wody w Wiśle
Jak podał w dniu dzisiejszym IMGW-PIB stan wody w najdłuższej polskiej rzece - Wiśle - w centrum Warszawy wynosi obecnie 39 cm i tak rekordowo niski nie był już od dawna. Prognozy meteorologiczne, w których zapowiadane są kolejne gorące dni wcale tej sytuacji nie poprawią.
Ostrzeżenie służb hydrogeologicznych
Ostrzeżenie o stanie zagrożenia hydrogeologicznego wydała Państwowa służba hydrogeologiczna, która w ostrzeżeniu pisze " w związku z prognozowaną sytuacją hydrogeologiczną wskazującą na utrzymanie się w nadchodzących tygodniach tendencji obniżania się położenia zwierciadła wód podziemnych w płytkich poziomach wodonośnych (Prognoza PSH nr 6b/2019), państwowa służba hydrogeologiczna wydała dnia 19.07.2019 r. Ostrzeżenie Państwowej Służby Hydrogeologicznej nr 1/2019. Informuje w nim o wysokim prawdopodobieństwie wystąpienia w sierpniu 2019 r. niżówki hydrogeologicznej na znacznych obszarach kraju.
Według przeprowadzonych symulacji w szczególności zjawisko to w skali regionalnej może rozwinąć się w obrębie następujących województw: wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego (część południowo-wschodnia), śląskiego (część zachodnia i północno-zachodnia), mazowieckiego (część południowo-zachodnia), łódzkiego (część południowo-wschodnia), lubelskiego (część północna) i zachodniopomorskiego (część południowo-zachodnia).
Na wymienionych obszarach niskie stany położenia zwierciadła wód podziemnych mogą powodować występowanie niedoborów wody w indywidualnych płytkich ujęciach gospodarskich oraz w ujęciach komunalnych użytkujących pierwszy poziom wodonośny.
W okresie objętym prognozą nie przewiduje się trudności w funkcjonowaniu ujęć eksploatujących głębsze poziomy wodonośne."
Droga żywność
W niektórych miejscach w Polsce poziom wody jest najniższy od stu lat. Skutki suszy odczują na pewno rolnicy w wielu rejonach kraju, plony będą mniejsze, a co za tym idzie podrożeje żywność - warzywa i owoce oraz inne produkty spożywcze.
Oszczędzajmy wodę
Apele o oszczędzanie wody do mieszkańców wystosowało już wiele samorządów w całej Polsce. Należy zacząć szanować wodę i jej zasoby, które nie są niewyczerpalne.
W jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie wody w domu?
Podstawowa rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to cieknące i kapiące krany i spłuczki toaletowe, które potrafią zużywać duże ilości wody. Następnie używanie wody do mycia zębów i kąpieli. Do mycia zębów zakręćmy kran i nie wypuszczajmy wody do kanalizacji. Wybierajmy szybki prysznic zamiast kąpieli, na którą zużywamy ogromne ilości wody, pięciominutowy prysznic to około 50 litrów wody natomiast kąpiel już powyżej 100 l. Mycie i pranie ręczne również jest nieekonomicznym używaniem wody nie dość, cierpi na tym natura to jeszcze nasz domowy budżet. Mycie naczyń ręcznie to zużycie wody na poziomie około 45- 50 litrów użycie zmywarki do tej samej liczby naczyń to maksymalnie zużycie wody do 15 litrów. Podobnie wygląda to przy używaniu pralki automatycznej do prania przy pełnym obłożeniu.
Czy w powiecie legionowskim może zabraknąć wody? Z danych przedstawionych przez Państwową służbę hydrogeologiczną może się tak wydarzyć. Dlatego pamiętajmy o dbaniu o mniejsze zużycie wody na codzień.
źródło: pgi.gov.pl
Ryc. Prognoza zagrożenia wystąpienia niżówki hydrogeologicznej – sierpień 2019 rok ze strony pgi.gov.pl