Żołnierze wspierają przedszkola i żłobki

Żołnierze wspierają przedszkola i żłobki

data

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wspierają placówki oświatowe w walce z koronawirusem i pomagają w ich przygotowaniu do pracy w „nowym reżimie sanitarnym”. Do zadań Terytorialsów należy m.in. prowadzenie szkoleń personelu oraz dostarczanie płynów do dezynfekcji do placówek.

Wczoraj samorządy lokalne zdecydowały o otwarciu niektórych przedszkoli i żłobków. Funkcjonowanie tych placówek jest uwarunkowane wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. Każda osoba dorosła wchodząca do przedszkola lub żłobka musi zdezynfekować ręce, rekomenduje się również codzienną dezynfekcję powierzchni dotykowych w placówce, takich jak poręcze, klamki, blaty, włączniki oraz zabawki.

W związku z powyższym, na wniosek wojewodów, Terytorialsi w ostatnich dniach rozdystrybuowali do przedszkoli i żłobków 142 000 litrów płynu do dezynfekcji. Środek wiruso- i bakteriobójczy został dostarczony bezpośrednio do tysiąca placówek. W 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej zadanie takie zostało powierzone żołnierzom 54 batalionu lekkiej piechoty z Zegrza, którzy dostarczyli ponad 300 litów płynu dezynfekującego do placówek przedszkolnych oraz urzędów gmin w powiecie wołomińskim. Dziś dostarczą kolejne 700 litrów. Akcja rozwożenia płynu dezynfekującego będzie kontynuowana w kolejnych dniach w ramach zapotrzebowania kierowanego przez wojewodę do 5 Brygady OT poprzez aplikację „Odporna Wiosna”.

Żołnierze WOT wspierają placówki oświatowe nie tylko przez dostarczanie środków dezynfekujących, ale również prowadzą szkolenia przygotowujące personel do pracy w nowym „reżimie sanitarnym”. Szkolenia prowadzą żołnierze, którzy swoje doświadczenie rozwijali w ramach operacji „Odporna Wiosna”, wspierając samorządy, opiekę medyczną oraz służby sanitarne w walce z koronawirusem. Pierwsze szkolenia pracowników oświaty zostały przeprowadzone w województwie podlaskim i dotyczyły m.in. zasad bezpieczeństwa i zapobiegania transmisji koronawirusa, instrukcji jak stosować środki ochrony indywidualnej oraz jak mierzyć prawidłowo temperaturę ciała.

Przeprowadzenie szkolenia w placówce oświatowej lub online jest możliwe po zgłoszeniu zapotrzebowania w aplikacji „Odporna wiosna”.

 

 

Aneta SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Polecane Video

Najnowsze artykuły w dziale