Śmiertelne powikłania pogrypowe. Nie żyje jedna osoba na Mazowszu

Śmiertelne powikłania pogrypowe. Nie żyje jedna osoba na Mazowszu

data

Grypa atakuje. Chorych w Polsce przybywa, zamykane są szpitale dla odwiedzających. Są również ofiary śmiertelne powikłań pogrypowych - w Polsce nie żyje już 15 osób!

Według danych Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie w okresie od 23 do 31 stycznia 2019 r na grypę i infekcje grypopodobne na terenie województwa mazowieckiego zachorowało ponad 39 tyś osób, w tym w Warszawie ponad 3 tyś. Hospitalizowano - 123 osoby, które zostały skierowane z objawami ze strony układu oddechowego, jedna z hospitalizowanych osób - z objawami ze strony układu krążenia.

W ostatnim tygodniu stycznia odnotowano również zgon 1 osoby w grupie wiekowej 40-49 lat z powodu grypy AH1N1 (świńska grypa) z powikłaniem pogrypowym – ostrym zapaleniem płuc.

Trwa szczyt zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. - ostrzega sanepid. Dotychczas w całym styczniu 2019 r. zachorowało już na Mazowszu 114 162 osoby. W stosunku do stycznia 2018 r. jest to jednak spadek zachorowań (styczeń 2018 - 120 097 osób).

Czy to już grypa?

Bóle mięśni i wysoka gorączka do 40 stopni Celsjusza to pierwsze z objawów grypy. Nie lekceważ ich i jak najszybciej udaj się do lekarza. Grypa atakuje często osoby w wieku 20-50 lat, dotąd nie chorujących. Pacjenci ci mają często ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych, mimo leczenia nawet wieloma lekami. Niestety trafiają do szpitala z ciężkimi powikłaniami pogrypowymi typu zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, długotrwały kaszel. - informuje sanepid.

 

Co zrobić żeby uniknąć zachorowania na grypę?

Aby obronić się przed grypą należy zastosować się do kilku wskazówek.

Bardzo ważne jest to, żebyśmy nie mieli kontaktu z osobami chorymi i unikali dużych skupisk ludzi. Regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy oraz stosowanie podstawowych zabiegów higienicznych - dokładne mycie rąk - to jedne z głównych zabezpieczeń.

W okresie przedwiosennym nie powinniśmy chować również do szaf ciepłych ubrań i wyziębiać naszego organizmu. Nie zapominajmy też o jedzeniu odpowiednich porcji warzyw i owoców, które wzmacniają naszą odporność i pomagają zwalczać niewielkie infekcje.

Czasem mimo dbania o siebie dopadną nas wirusy grypy, wtedy nie lekceważmy choroby i idźmy na wizytę do lekarza. Stosujmy się do wszystkich zaleceń lekarza i odpocznijmy kilka dni w domu, wtedy szybciej pokonamy wirusa i chorobę.

źródło:wsse.waw.pl/MP



Najnowsze artykuły w dziale