Czym jest Endoproteza biodra i jak wygląda rehabilitacja domowa NFZ?

Czym jest Endoproteza biodra i jak wygląda rehabilitacja domowa NFZ?

data

Wiele osób zastanawia się czy jest endoproteza biodra i jak przebiega proces powrotu do zdrowia po takim zabiegu operacyjnym. Warto, więc uświadomić sobie, że jest to nic innego jak sztuczny implant, który ma zastąpić stary, zużyty lub zwyrodniały staw biodrowy.

Różnice w rehabilitacji domowej NFZ w przypadku różnych typów endoprotez biodra?

Wybór odpowiedniego sposobu leczenia oraz rodzaju endoprotezy biodra to decyzja najistotniejsza podejmowana przez doświadczonego lekarza chirurga ortopedy. A wybór jest naprawdę ogromny, w dzisiejszych czasach produkowane są coraz nowocześniejsze implanty stawu biodrowego i coraz popularniejsze stają się techniki komputerowe dopasowujące implant do anatomii prawdziwego stawu biodrowego.

Endoprotezy biodra dzielą się ze względu na materiał, z którego są wykonane, sposobu mocowania do kości oraz ilości wszczepianych elementów. Wśród pacjentów tuż przed operacją często pada pytanie:, Z czego jest wykonana endoproteza biodra? W przypadku podziału ze względu na materiał może to być implant zbudowany z wyłącznie z metalu, ceramiki lub połączenia metalu z polietylenem, oraz ceramiki z polietylenem.

W zależności od stanu stawu biodrowego wymianie może podlegać cały staw zarówno główka kości udowej jak i panewka znajdująca się na kości miednicznej, albo jedynie ta część, która uległa uszkodzeniu lub zużyciu. Mówimy wtedy o endoprotezie połowiczej lub całkowitej.

W zależności od sposobu mocowania endoprotezy biodra wyróżnia się endoprotezy cementowe i bezcementowe. W tym pierwszym przypadku używa się specjalnego syntetycznego cementu kostnego, który zatapia trzpień endoprotezy w kości udowej. W drugim przypadku na trzpieniu endoprotezy znajdują się specjalne wypustki, które wklinowują się w tkankę kostną. W zależności od sposobu typu endoprotezy i stanu pacjenta rehabilitacja domowa NFZ przebiega zawsze indywidualnie.

Wskazania do endoprotezy biodra

Nie wystarczy jednak tylko wymieć tego, co zostało uszkodzone, rehabilitacja domowa NFZ po wszczepieniu endoprotezy biodra jest niezbędnym elementem, aby nowy staw funkcjonował bez zarzutu przez wiele lat.

Najistotniejszym czynnikiem warunkującym podjęcie leczenia operacyjnego stawu biodrowego jest brak innych możliwości nieinwazyjnego leczenia biodra i poprawy komfortu życia pacjenta. Wśród najczęstszych przyczyn należy wymienić złamania w wyniku niskoenergetycznych upadków z wysokości własnego ciała, wypadki komunikacyjne, zaawansowana choroba zwyrodnieniowa.

Jakie są przeciwskazania do wszczepienia endoprotezy biodra

Do przeciwskazań dyskwalifikujących pacjenta z zabiegu należą niewyrównane choroby kardiologiczne, oddechowe, metaboliczne jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, wątroby. Wszystkie te schorzeń uniemożliwiają obciążenia organizmu dodatkowym wysiłkiem, czyli operacja oraz stawiają pod znakiem zapytania możliwość prawidłowego procesu gojenia się tkanek i powrotu do sprawności.

Choroby neurologiczne lub choroby psychiczne, które uniemożliwiają prawidłowa kontrolę mięśniową stawu lub brak adekwatnego kontaktu i współpracy po zabiegu zwiększają szansę zwichnięcia endoprotezy biodra.

Jak przebiega rehabilitacja domowa NFZ po endoprotezie biodra.

Rehabilitacja domowa NFZ po endoprotezie biodra jest kluczowym elementem odzyskania pełni sprawność, bez bólowego cieszenia się nowym stawem, czy uniknięcia ryzyka zwichnięcia stawu biodrowego. Plan rehabilitacji dobierany jest indywidualnie do przypadku, ponieważ zupełnie inaczej będzie on przebiegał u pacjenta, u którego powodem wstawienia sztucznego stawu był upadek i złamanie kości udowej a inaczej u pacjenta, który cierpiał na chorobę zwyrodnieniową biodra. Doświadczony fizjoterapeuta poprowadzi rehabilitację domową po endoprotezie biodra bezpiecznie i sprawnie.

 

Artykuł sponsorowany

{*

Polecane Video

*}

Najnowsze artykuły w dziale