Skaling zębów to zabieg, który umożliwia usunięcie kamienia nazębnego z okolic szyjek zębowych. Jest jedną z najpopularniejszych procedur, wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Warto przeprowadzać go raz lub dwa razy do roku, aby uzyskać piękny i zdrowy uśmiech bez zbędnych złogów.
Jak przebiega skaling zębów? Wyróżniamy dwie metody skalingu zębów – poddziąsłową i naddziąsłową. Pierwsza z nich polega na usunięciu kamienia, który znajduje się pod powierzchnią dziąseł. Druga umożliwia zlikwidowanie osadu z powierzchni koron zębowych. Zabieg ten może być wykonywany różnymi metodami: mechaniczną za pomocą ręcznych narzędzi bądź specjalnych wierteł frezujących, ultradźwiękową i dźwiękową, laserową oraz chemiczną. Specjalną końcówkę przykłada się do miejsc objętych kamieniem, gdzie za pomocą wybranej metody dochodzi do rozbijania i odpadania złogów osadu. Następnie zęby są polerowane, co zabezpiecza je przed ponownym osadzaniem się kamienia. Dlaczego warto wykonywać skaling zębów?
Skaling zębów jest szybkim, niedrogim i i łatwym do przeprowadzenia zabiegiem, oferowanym w każdym gabinecie stomatologicznym
Regularnie wykonywany znacząco podnosi poziom higieny w jamie ustnej. Usunięcie złogów kamienia, będących siedliskiem groźnych bakterii, pomaga zapobiegać próchnicy i paradontozie. Pozwala uchronić się także przed odsłanianiem szyjek zębowych i bolesną nadwrażliwością w jamie ustnej. Systematyczny skaling zmniejsza też ryzyko pojawieniu się ubytków w uzębieniu oraz rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Kto może zdecydować się na skaling? Skaling jest przeznaczony dla wszystkich osób, które zmagają się z problemem osadzającego się kamienia nazębnego, a jednocześnie zależy im na zdrowiu i ładnym wyglądzie zębów. W szczególności jest dedykowany dla ludzi palących papierosy, pijących mocną kawę i herbatę oraz czerwone wino, a także narażonych na rozwój schorzeń zębów i przyzębia. U osób z rozrusznikiem serca, pourazowym odklejaniem siatkówki oka oraz u kobiet w ciąży skaling można wykonywać jedynie tradycyjną metodą z użyciem ręcznych narzędzi. U pozostałym pacjentów metoda zabiegu jest dobierana przez stomatologa.