Karta Dużej Rodziny 2019 również dla rodzin, które mają dorosłe dzieci!  [Wniosek, zniżki, informacje]

Karta Dużej Rodziny 2019 również dla rodzin, które mają dorosłe dzieci! [Wniosek, zniżki, informacje]

data

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. To zniżki np. na przejazdy kolejowe, niższe opłaty paszportowe, możliwość tańszego korzystania z oferty instytucji kultury, ośrodków rekreacyjnych, księgarni czy w końcu zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy… paliwa. Posiadanie Karty ułatwia więc dużym rodzinom dostęp do rekreacji oraz obniża koszty codziennego życia - pisze na swojej stronie MRPiPS

Co daje Karta Dużej Rodziny i kto może ją otrzymać?

Od 1 stycznia 2019 r. rodziny, które wychowywały przynajmniej trójkę dzieci (obecnie pełnoletnich i niemieszkających z rodzicami) będą mogły otrzymać Kartę Dużej Rodziny i korzystać ze zniżek i uprawnień. Do 31 grudnia 2018 roku taką możliwość miały tylko rodziny posiadające na utrzymaniu dzieci niepełnoletnie - do 18 roku życia i w przypadku dzieci uczących się - do 25 lat.


Od stycznia 2019 r., przepisy zmieniły się i Kartę Dużej Rodziny będzie mógł wyrobić każdy rodzic, który miał na utrzymaniu przynajmniej trójkę - nawet wtedy kiedy dzieci są już pełnoletnie. Nie będą też miały znaczenia np. wiek dzieci czy zarobki.

Zasady dla dzieci z rodzin 3+ pozostają bez zmian - będą one mogły korzystać z przywilejów karty do ukończenia 18 lat, a dla uczących się do 25 lat.

 

Jak i gdzie złożyć wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny?

Wniosek o wyrobienie Karty Dużej Rodziny (KDR) można złożyć w urzędzie gminy lub miasta w okręgu, której zamieszkujemy lub on-line przez internet na stronie na platformie empatia.mrpips.gov.pl w zakładce --> Dla Świadczeniobiorców --> Rodzina --> Karta Dużej Rodziny. Aby go złożyć wystarczy kilka prostych kroków - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).

Jeśli posiadasz już KDR i chciałbyś mieć wersję mobilną Karty powinieneś złożyć uproszczony wniosek o aplikację mKDR, dzięki temu zawsze będziesz miał ją przy sobie.

 

Ile kosztuje i jak długo trwa wydanie Karty Dużej Rodziny (KDR)?

Wydanie Karty Dużej Rodziny (KDR) jest bezpłatne i trwa około 30 dni

 

Z jakich zniżek można skorzysta posiadając Kartę Dużej Rodziny?

W ramach Karty Dużej Rodziny będziemy mogli skorzystać z wielu zniżek oferujących przez partnerów m.in. zniżki oferują:

stacje paliw Shell i Lotos na paliwo i inne artykuły, PZU w ubezpieczeniach, LOT, Bank Pekao i inni.

Na Platformie Empatia można wyszukać wszystkie instytucje i firmy, które udzielają zniżek.

 


Więcej informacji na temat Karty Dużej Rodziny oraz sposobach jej założenia znajdziesz na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

źródło: MRPiPS

 


Najnowsze artykuły w dziale