Śliska nawierzchnia - zwolnij na drodze!

Śliska nawierzchnia - zwolnij na drodze!

data

Trudne warunki atmosferyczne coraz krótsze dni, padający śnieg, deszcz ze śniegiem, mgły oraz niskie temperatury sprawiają, że drogi po których się poruszamy są śliskie. Ostrzegamy wraz z funkcjonariuszami policji przed nadmierną prędkością oraz brawurą podczas jazdy i prosimy o ostrożność.

Sytuacja na drodze bywa dynamiczna i mogą wystąpić okoliczności, w których konieczna jest szybka reakcja. Na śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania, koła tracą przyczepność, a kierowca może nie zapanować nad pojazdem i wpaść w poślizg. Zatem ważne jest, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze oraz zachować bezpieczny odstęp od pojazdów jadących przed nami - im gorsze warunki, tym większy odstęp. 

Pamiętajmy o odblaskach

Jesień i zima to czas kiedy, istotna jest widoczność pieszych na drodze dla innych jej użytkowników. W warunkach niedostatecznej widoczności kierujący później niż zwykle zauważają wszelkie nieoświetlone przeszkody na drodze, jak również pieszych ubranych w odzież, która kolorem jest zbliżona do otoczenia (czarny, szary).Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). - przypominają funkcjonariusze policji.

Bezpieczne zabawy zimowe

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym zabronione jest ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu. Zabawa zimą sprawia wiele radości, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie i o ewentualnych konsekwencjach niewłaściwego zachowania na drodze.

opr. MP

źródło: KPP Legionowo

Najnowsze artykuły w dziale