Bądź czujny i nie klikaj w podejrzane linki i wiadomości!

Bądź czujny i nie klikaj w podejrzane linki i wiadomości!

data

Oszuści nie odpuszczają i wykorzystując różne metody działania docierają do osób, które okradają. Jedną z metod jest wysłanie wiadomości sms o planowanym odłączeniu energii elektrycznej wraz z prośbą o uregulowanie należności. Niestety wejście w zawarty w treści wiadomości link może być dla nas zgubne i staniemy się ofiarą oszusta. Bądź ostrożny i zachowaj czujność!

Metod działania oszustów jest bardzo wiele, dlatego przez cały czas musimy zachować ostrożność i zanim cokolwiek zrobimy, weryfikować otrzymane informacje. Jedną z nich jest podszywanie się pod dostawcę energii i wysyłanie do potencjalnej ofiary wiadomość sms o planowanym odłączeniu prądu wraz z prośbą o uregulowanie należności. W treści sms jest też link, który ułatwi nam płatność. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie!

Pamiętajmy, że metod działania oszustw jest bardzo wiele i są one stale modyfikowane. Tylko od naszej ostrożności i wiedzy na temat istniejących zagrożeń zależy czy damy się złapać czy nie. Ważne by o takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi, to z pewnością zwiększy ich czujność i pozwoli ochronić stan konta.

 

O czym zatem należy pamiętać:

- WERYFIKACJA - zanim cokolwiek zrobisz, zachowuj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła.

- NIGDY NIE KLIKAJ W LINK - nigdy nie wchodzić w załączony w treści wiadomości sms, czy też email link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz do zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link.

- ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym. Czas ma tu istotne znaczenie.

- ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwość sprawdzenia w Internecie, bądź u znajomych czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuacje i doradzą co należy zrobić. Pośpiech w działaniu bez wcześniejszej weryfikacji, może być tu złym doradcą.

 Polecane Video

Najnowsze artykuły w dziale