2 najważniejsze czynniki wpływające na widoczność strony w wyszukiwarce Google

2 najważniejsze czynniki wpływające na widoczność strony w wyszukiwarce Google

data

Żaden nowoczesny biznes online nie może obejść się bez profesjonalnej strategii SEO, mającej na celu skuteczne pozycjonowanie stron internetowych. Właśnie działania podjęte w obszarze SEO posiadają kluczowe znaczenie dla widoczności danego serwisu w wynikach wyszukiwania Google, co z kolei przekłada się na popularność witryny wśród internautów i dalej – na wyniki sprzedażowe. Warto więc wdrożyć odpowiednie rozwiązania, które powinny koncentrować się przede wszystkim w dwóch najważniejszych obszarach: optymalizacji technicznej i dopracowaniu treści.

Optymalizacja techniczna stron www a pozycjonowanie

Pozycjonowanie stron należy rozpocząć od przyjrzenia się parametrom technicznym serwisu. Głównie trzeba zwrócić uwagę na wygląd i podział strony: liczbę zakładek, responsywność, poprawność działania wersji mobilnej, szybkość ładowania witryny. Kolejnym istotnym elementem są metatagi, czyli znaczniki widoczne z poziomu wyszukiwarki, które powinny być spersonalizowane dla każdej podstrony.

Tagi meta składają się z dwóch części: Title i Description. Przygotowanie skutecznych znaczników meta wymaga znajomość zasad, którymi kierują się algorytmy Google – tego typu treści muszą mieć określoną długość, ważne jest też umiejętne zastosowanie fraz kluczowych. Dodatkowo w ramach optymalizacji technicznej trzeba wprowadzić właściwą strukturę nagłówków H1 i H2 oraz zweryfikować efektywność zastosowanego linkowana wewnętrznego. W razie potrzeby zakotwiczone w tekstach linki należy zaktualizować lub rozbudować.

Wpływ jakości treści na pozycjonowanie stron

Treści publikowane na stronie www powinny być kierowane do dwóch odbiorców: internautów oraz robotów Google. Wszystkie teksty muszą być więc unikalne (nie mogą mieć kopii ani w obrębie tej samej strony, ani w całej sieci) oraz należy je nasycić frazami kluczowymi w odpowiedniej formie i ilości. Zarówno opisy produktowe, jak i wszelkie inne wpisy (np. blogowe, ofertowe, eksperckie) nie mogą zawierać żadnych błędów stylistycznych czy gramatycznych, ponadto trzeba zadbać o pełne wyczerpanie tematu. Podsumowując, teksty powinny wyróżniać się poprawnością językową i merytoryczną narracją. Tylko w taki sposób przygotowane treści pozytywnie wpływają na pozycjonowanie stron internetowych i tym samym przyczyniają się do poprawy widoczności serwisu w sieci.

Teksty można napisać samodzielnie, ale można też zlecić ich wykonanie copywriterowi lub agencji marketingowej. Pierwsza metoda jest dość ryzykowna – jeśli treści zostaną niewłaściwie przygotowane (np. będą zbyt mocno nasycone frazami), Google nałoży na stronę karę, w wyniku której serwis może nawet zniknąć z wyników wyszukiwania. Lepszym pomysłem jest współpraca z doświadczonym copywriterem, lecz w wielu przypadkach najkorzystniejszą opcję stanowi powierzenie opracowania tekstów agencji marketingowej. Wówczas za pozycjonowanie odpowiada szereg specjalistów, na bieżąco monitorujących pozycję strony w wynikach wyszukiwania i wprowadzających szeroko zakrojone działania SEO, w tym typowanie fraz kluczowych, redagowanie treści i dodawanie ich na stronę zgodnie z zasadami poprawnej optymalizacji.

Profesjonalna strategia SEO powinna być priorytetem każdej nowoczesnej firmy. Umiejętne napisane treści oraz staranna optymalizacja techniczna to dwa pierwsze kroki przybliżające do tego, by dany serwis zanotował lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, trafił do szerokiego grona odbiorców i finalnie osiągnął większy sukces sprzedażowy oraz wizerunkowy.

Artykuł przygotowany we współpracy z Artefakt.pl

Polecane Video