O tym jakie symptomy świadczą o uzależnieniu dziecka od gier.
Kilkugodzinne granie w gry symulatory z pewnością nie jest zdrowe dla naszych dzieci. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, iż w dzisiejszych czasach jest to bardzo popularna rozrywka i nie warto tak naprawdę im tego zabraniać. Powinniśmy wiedzieć, że to właśnie dzięki grom komputerowym mogą nie tylko rozwijać swoje pasje, ale także kształtować swój charakter. Bardzo często wielu rodziców o tym zapomina i tym samy zbyt często zabraniają dzieciom grać. Jednak czy rzeczywiście jest to wskazane? Kiedy powinniśmy dzieciom zabronić takiej rozrywki, a w jakich przypadkach może być nawet wskazana?
Zdecydowanie gry komputerowe to najpopularniejsza rozrywka dla dzieci na świecie. Coraz częściej młodzi ludzie, jak również nawet dzieci w wieku przedszkolnym nie wyobrażają sobie nie grać w gry komputerowe. Jednak coraz częściej w szczególności dzieci zbyt zatracają się w tym wirtualnym świecie i tym samym zapominają, że mają także inne obowiązki, a gra trwa już za długo.
Gry komputerowe jak każda rozrywka ma swoje wady i zalety. Niestety eksperci w ostatnim czasie doszukują się coraz więcej wad. W szczególności młode osoby bardzo łatwo uzależniają się od gier, nie potrafią kontrolować upływu czasu, gdy znajdują się w świecie wirtualnym. Coraz częściej oszukują także rodziców co do ilości godzin spędzonych na graniu. Są to pierwsze symptomy wspomnianego uzależnienia i w takich sytuacjach to właśnie rodzic powinien zareagować. Czasem dzieci tak bardzo wdrożą się w wirtualny świat, iż zupełnie zapominają o rzeczywistym.
Niewielu rodziców ma świadomość, jednak gry komputerowe mogą negatywnie oddziaływać na organizm dziecka. Jeżeli dziecko szczególnie jest podatne na wpływy, taka rozrywka może zmieniać jego wartości, a nawet prowadzić do agresywnych zachowań. Jednakże jeżeli będziemy monitorować zachowanie naszych dzieci, nie będziemy pozwalać im na gry, w których przoduje przemoc oraz kryminale postacie, możemy także z gier komputerowych stworzyć doskonałą rozrywkę edukacyjną. Wielu lekarzy w ostatnim czasie jest zgodnych, iż gry komputerowe uczą kreatywności oraz samodzielności, a także dobrze dobrana rozrywka pobudza neurony do pracy, co skutkuje większą koncentracją uwagi i nauką szybkiego reagowania na bodźce.
Zdecydowanie gry komputerowe to znak naszych czasów. Obecnie żadne dziecko czy też nastolatek nie wyobraża sobie spędzenia swojego czasu wolnego właśnie bez gier komputerowych. Wielu rodziców uważa takie rozwiązanie jako zło konieczne. Jednak powinniśmy pamiętać, że tak naprawdę taka rozrywka może mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszego dziecka.
Z pewnością jeżeli będzie ono zbyt długo grało przykładowo w gry symulatory lub też inne rozrywki może to negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Nawet wielogodzinne granie może prowadzić do powstania napadów epilepsji, o czym rodzice powinni wiedzieć. Jednakże pewne formy gier doskonale stymulują ich mózg i tym samym uczą nowych rzeczy. Z tego powodu nie powinniśmy im zabronić grania w takie gry. Ponadto jeżeli zupełnie zabronimy ich takich rozrywek musimy wiedzieć, że wówczas będą znacznie odstawały od swoich rówieśników, co nie będzie dobrym rozwiązaniem dla ich rozwoju.
Artykuł partnera