Ile kosztuje badanie wariograficzne? Wariograf w pigułce

Ile kosztuje badanie wariograficzne? Wariograf w pigułce

data

Badania wariograficzne obrosły w wiele mitów. Chętnie wykorzystują je autorzy powieści kryminalnych, często proceder ten możemy zauważyć w różnych serialach czy filmach. Zwykle kojarzą nam się z przesłuchiwaniem przestępców. Tymczasem badaniu wariograficznemu może zostać poddany właściwie każdy z nas. Jeśli masz podejrzenia, że Twoi pracownicy nie są uczciwi lub małżonek nielojalny, możesz prywatnie wynająć usługi biegłego oraz wariograf. Sprawdź, ile kosztuje badanie wariograficzne i w jakich sytuacjach można je przeprowadzić.

Kiedy przeprowadzić badanie wariograficzne?

Badania wariograficzne nie są jedynie domeną spraw kryminalnych. Mogą zostać wykorzystane w śledztwie i stanowić dowód pomocniczy w sądzie. Często używa się ich do zawężenia grona podejrzanych. Oprócz śledczych każdy z nas może skorzystać z badań wariograficznych. Osoby prywatne zwykle wykorzystują je do:

  • zbadania wierności współmałżonka,
  • sprawdzenia prawdomówności osób, ubiegających się o stanowiska kierownicze np. w branży finansowej,
  • zweryfikowania faktycznej sytuacji w firmach spedycyjnych kurierskich oraz osób, pracujących w firmach ochrony osób i mienia,
  • sprawdzenia prawdomówności osób, zawierający polisy na życie.

Badania wariograficzne dobrze sprawdzają się w wielu branżach, jednak ich wyniki mogą być niejednoznaczne. Aby odpowiednio zinterpretować rezultaty, potrzebna jest osoba, będąca ekspertem w tej dziedzinie. Biegły poddaje analizie otrzymane wyniki i na ich podstawie jest w stanie stwierdzić, która z badanych osób mogła mijać się z prawdą. Pamiętajmy, że poligraf, popularnie zwany wykrywaczem kłamstw, bada jedynie reakcję organizmu na bodźce - puls, ciśnienie krwi, potliwość skóry, a wyniki mogą czasem nie odzwierciedlać rzeczywistości. Właśnie z tego powodu trzeba odpowiednio przygotować się do badania.

Jak przygotować się do badania wariograficznego?

Wiele czynników może wpłynąć na wynik badania, jak choćby komfort osoby badanej. Z tego powodu należy dobrze się wyspać i zjeść lekki posiłek. Dzięki temu człowiek, poddawany badaniu, będzie mniej zestresowany i wypoczęty.

Badanie wariograficzne warto przełożyć wtedy, gdy osoba badana jest przeziębiona lub chora. Na wynik mogą bowiem wpłynąć zażywane leki, a nawet środki przeciwbólowe.

Pamiętajmy, by sala, dedykowana przeprowadzaniu badania, była przewietrzona i panowała w niej optymalna temperatura. Badanie najlepiej przeprowadzać przed południem, ponieważ wtedy mózg człowieka wykazuje największą aktywność.

Ile kosztuje badanie wariograficzne?

Koszty badania wariograficznego mogą być różne. Wiele zależy od lokalizacji oraz liczby osób, poddawanych badaniu. Zwykle kwota ta waha się w granicach 800 - 1500 zł. W cenie zawarte są koszty dojazdu do klienta, wynajęcie sali do badań, sporządzenie pisemnego sprawozdania z badań oraz ewentualny nocleg. Badanie może być przeprowadzone w całej Polsce, a także poza granicami kraju. Cenę każdorazowo warto skonsultować z wybraną firmą, gdyż wpływa na nią wiele różnych czynników.

 

Artykuł partnera

Polecane Video

Najnowsze artykuły w dziale