Bezpłatna wypożyczalnia rowerów w Arenie Legionowo otwarta od najbliższej soboty!

Bezpłatna wypożyczalnia rowerów w Arenie Legionowo otwarta od najbliższej soboty!

data

Od soboty 23 marca br. DPD Arena Legionowo rozpocznie nieoficjalnie sezon rowerowy, a oznacza to, że ruszy bezpłatna wypożyczalnia rowerów. Na mieszkańców i turystów czeka ponad 100 oznakowanych jednośladów dla małych i dużych - czytamy na stronie DPD Areny Legionowo. Oficjalne rozpoczęcie sezonu nastąpi w niedzielę - 7 kwietnia wraz z 15. edycją Cisowianka Mazovia MTB Marathon.

Gdzie i w jakich godzinach otwarta jest wypożyczalnia rowerów w Legionowie?

Bezpłatna wypożyczalnia w Legionowie mieści się w obiekcie DPD Arena Legionowo przy ul. Chrobrego 50B i czynna jest od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00 za okazaniem dokumentu tożsamości. Trzeba będzie również podpisać specjalną umowę użyczenia oraz zaakceptować regulamin wypożyczalni. Powyższe godziny otwarcia obowiązują w miesiącach kwiecień – czerwiec oraz wrzesień – październik - czytamy na stronie DPD Areny Legionowo

W wakacje na cyklistów czeka miła niespodzianka - rowery będzie można wypożyczać aż do godziny 20:00.

Aby jazda rowerem była bezpieczna i przyjemna dla cyklistów, wypożyczalnia oferuje również sprzęt, który poprawi nasze bezpieczeństwo: kaski, zapinki i kamizelki odblaskowe.

 

Bądź bezpieczny - podstawowe prawa i obowiązki cyklisty

Wypożyczając rower pamiętajmy o podstawowych zasadach obowiązujących na drogach i ścieżkach rowerowych.

Dzieci do 10 roku życia mogą jeździć rowerem jedynie pod opieką dorosłych. Do 7 roku życia dzieci powinny być przewożone rowerami w specjalnie do tego przystosowanych fotelikach.

Obowiązkiem rowerzysty jest korzystanie ze ścieżek rowerowych. W przypadku braku ścieżki dla rowerów bądź pobocza (lub jego niedostosowania do jazdy rowerem) można wjechać na jezdnię i trzymać się prawej strony pasa ruchu. Dopiero szykując się do skrętu w lewo, można zjechać do osi jezdni.

Jazda po chodniku jest zasadniczo zabroniona. Prawo dopuszcza jednak sytuacje, kiedy możliwe jest warunkowe z niego korzystanie. Z chodnika zatem skorzystać można gdy:

• towarzyszy nam młodsze niż 10 lat dziecko;

• znajdujemy się na drodze, na której dopuszczalna prędkość przekracza 50 km/h, nie ma wydzielonej ścieżki dla rowerzystów, a chodnik ma szerokość przynajmniej dwóch metrów;

• występują złe warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, mgła).

Jednak w tych przypadkach należy pamiętać, iż pieszy na chodniku ma zawsze pierwszeństwo!

 

Przepisy dają rowerzyście pierwszeństwo na przejazdach rowerowych w momencie, gdy prowadzący samochód skręca z drogi głównej w prawo bądź w lewo. Należy pamiętać, że na drodze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, dlatego podczas każdego manewru powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jeśli jesteś kierowcą roweru masz prawo wyprzedzać wolno jadące bądź stojące w korku pojazdy zarówno z lewej, jak i prawej strony.

Każda zmiana pasa bądź skręt w lewo, czy w prawo powinna być sygnalizowana w odpowiedni, wyraźny sposób. Najczęściej jest to po prostu ruch ręki.

  •  Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  • Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  • Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  • Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
  • Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia rower powinien posiadać:

• co najmniej jeden sprawnie działający dzwonek lub inny sygnał do ostrzegania o stonowanym dźwięku

 

Dodatkowo jeżeli poruszamy się naszym rowerem po zmroku powinniśmy mieć:

• elementy świecące ciągle lub migające o kształcie innym niż trójkąt.

Ponadto, jeżeli chcemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo na rowerze (choć nie jest to prawnie nakazane), dobrze wyposażyć nasz jednoślad w:

• dowolną ilość odblasków w szprychach
• odblaski w pedałach
• pasek odblaskowy na oponach
• kask
• kamizelkę odblaskową.

 

 

Ważne zasady, które warto znać i przypominać je sobie, aby przejażdżka rowerem była miła i przyjemna, a przede wszystkim bezpieczna!

Do zobaczenia na ścieżkach rowerowych!

źródło: Arena Legionowo/Mazowiecka Policja



Najnowsze artykuły w dziale