Kolejne legionowskie pomniki przyrody

Kolejne legionowskie pomniki przyrody

data

O tym, że dęby są symbolami siły i długowieczności nikogo nie trzeba przekonywać. Rada Gminy Legionowo postanowiła kolejne z najstarszych dębów rosnących w mieście uczynić pomnikami przyrody i chronić dla przyszłych pokoleń.

3 dęby, które mają po 150 lat - Dęby Piastowskie
Pierwszy pomnik przyrody jest grupą drzew składającą się z 3 dębów szypułkowych. Drzewa mają po 150 lat, mierzą po 16 metrów i rosną obok siebie na jednej z miejskich działek przy ulicy Piastowskiej w Legionowie. Decyzją radnych otrzymały nazwę: Dęby Piastowskie. Związane jest to z lokalizacją przy ulicy Piastowskiej oraz upamiętnieniem pierwszej dynastii panującej w Polsce. - pisze UM Legionowo

220 lat - Dąb Józef
Drugi pomnik przyrody to dąb szypułkowy, rosnący na prywatnej posesji przy ulicy Kujawskiej w Legionowie. Dąb liczy około 220 lat, mierzy 16 metrów, posiada pień o grubości 3,4 metra, a także rozłożystą na 12 metrów koronę. Na prośbę właścicielki drzewo otrzymało nazwę Dąb Józef.

Najstarszy dąb w Legionowie liczy szacunkowo około 240 lat to Dąb Edwin
Trzeci pomnik przyrody ustanowiony na ostatniej sesji Rady Miasta otrzymał imię Edwin. Dąb ten rośnie na prywatnej posesji położonej przy Alei Legionów w Legionowie. Drzewo jest obecnie najstarszym pomnikiem przyrody rosnącym w Legionowie. Według szacunków drzewo może liczyć około 240 lat. Dąb ma 3,7 m obwodu pnia, mierzy 18 metrów wysokości i 16 metrów rozpiętości korony. Na wysokości ok. 1 metra pień rozgałęzia się na 4 potężne konary. Wszystkie konary są wygięte w kształt litery „L”. Kształt korony daje wrażenie jakby drzewo tańczyło od powiewu wiatru. Na temat uzasadnienia kształtu korony istnieją różne teorie. Wśród nich można wymienić: czynniki wynikające ze środowiska naturalnego takie jak silne wiatry wiejące w tym samym kierunku, gwałtowne skoki temperatury i wilgotności powietrza, wysokie względne nasłonecznienie lub czynniki genetyczne. Na temat drzewa wśród społeczności lokalnej krążą legendy, jakoby miał w jego cieniu odpoczywać marszałek Józef Piłsudski, a w rozgałęzieniu między jego konarami w okresie wojennym miało znajdować się działo. Dąb został nazwany imieniem Edwin na cześć zmarłego w 1979 r. waltornisty i pedagoga muzycznego Edwina Golnika.

źródło: legionowo.pl

 

Najnowsze artykuły w dziale