Zastosowanie poliwęglanu komorowego

Zastosowanie poliwęglanu komorowego

data

Czy można się spodziewać tego, że w przyszłości szkło przestanie być stosowane w budownictwie? To zapewne zbyt daleko idąca prognoza, ale już teraz coraz częściej można spotkać się z sytuacją, gdy jest ono zastępowane przez inny materiał. Mowa o poliwęglanie komorowym. Poznaj specyfikę tego tworzywa.

Płyty poliwęglanowe

Poliwęglan komorowy występuje przede wszystkim w postaci prostokątnych płyt o różnych wymiarach i grubości. Najczęściej spotyka się płyty o wymiarach 210 cm x 70 cm lub 125 cm x 60 cm. Ich grubość oscyluje w granicach od  4 mm do 20 mm. Niemniej jednak większość producentów oferuje możliwość wykonania płyt o innych wymiarach, zgodnie z potrzebami klientów.

 

Parametry techniczne

O popularności poliwęglanu komorowego w budownictwie decyduje szereg istotnych atutów. Jednym z najważniejszych jest relatywnie niewielka waga. Płyty z poliwęglanu są lekkie i dlatego nie potrzebują mocnej i kosztownej konstrukcji. Właśnie dlatego często są wybierane przy tworzeniu zadaszeń oraz pokryć dachowych. Dobra izolacja termiczna, którą odznacza się poliwęglan komorowy sprawia, że bywa on głównym budulcem przy tworzeniu nowoczesnych szklarni.

 

Najważniejszym atutem, który w głównej mierze decyduje o wypieraniu innych materiałów jest znaczna trwałość i spora odporność na uszkodzenia. Pod tym względem poliwęglan komorowy przewyższa szkło oraz płyty plexi.

 

Na uwagę zasługuje również kwestia podatności poliwęglanu komorowego na działanie promieni słonecznych. Jeśli płyty są wykonane z materiału odpowiedniej jakości, nie blakną ani nie odbarwiają się pod wpływem słońca, ale jednocześnie tworzywo bardzo dobrze przepuszczają promienie słoneczne. Cecha ta sprawia, że płyty z poliwęglanu komorowego idealnie sprawdzają się jako pokrycia dachowe obiektów handlowych czy hal sportowych.

 

Obróbka

Chociaż poliwęglan komorowy odznacza się trwałością, jego obróbka nie stanowi najmniejszego problemu. Do wiercenia dziur w tym materiale wystarczą zwyczajne metalowe wiertła, a do cięcia należy wykorzystać piłę tarczową o drobnym ostrzu. Płyty są dosyć sztywne, ale można swobodnie wyginać je na zimno.

 

Zastosowanie

Poliwęglan komorowy oferuje bardzo duże możliwości wykorzystania. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, często jest wykorzystywany do tworzenia dachów i zadaszeń, czy szklarni. Wykonuje się z niego również ścianki działowe, świetliki dachowe, zadaszenia dla tarasów i werandy czy też wszelkiego rodzaju przeszklenia. Warto skorzystać z tego tworzywa z uwagi na opisane atuty oraz względnie niską cenę w porównaniu do innych materiałów budowlanych.

Artykuł sponsorowany

Polecane Video