Prawo jazdy na nową kategorię - kurs trzeba przejść od nowa?

Prawo jazdy na nową kategorię - kurs trzeba przejść od nowa?

data

Uprawnienia do kierowania pojazdami danej kategorii, zwane potocznie prawem jazdy, można zdobyć już w wieku 16 lat. Dotyczą one jednak tylko konkretnego typu pojazdów jednośladowych o ograniczonej mocy silnika i prędkości maksymalnej. Droga do prawdziwej jazdy samochodami osobowymi, ciężarowymi, dostawczymi a nawet motocyklami otwiera się dopiero po ukończeniu 18 roku życia. A co z osobami, które są starsze, mają już uprawnienia na osobówki, ale chcą zdobyć też prawo do kierowania innymi typami pojazdów?

Kurs od nowa

Polskie prawo przewiduje dla takich osób identyczną ścieżkę kształcenia podczas kursów jak dla osób, które nie mają jeszcze żadnych uprawnień. Oznacza to, że trzeba przejść cały proces od nowa, czyli zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Ze względu na wcześniejsze uprawnienie oraz nabytą znajomość przepisów część teoretyczna jest oczywiście dla takich osób o wiele łatwiejsza, chociaż... tutaj również zdarzają się wyjątki. Zwłaszcza gdy wiele osób jeździ na pamięć, a nie patrzy na znaki drogowe.

 

Kategorie połączone

Podstawowe kategorie prawa jazdy to A, B, C, D i T, ale występują również podkategorie (AM, A1, A2) oraz tak zwane kategorie mieszane C+E i B+E) służące do prowadzenia pojazdów wielkogabarytowych oraz przyczep. Profesjonalna nauka jazdy w Lublinie powinna oferować kompleksowe kursy łączące te kategorie i dające kierowcom możliwość zdobycia uprawnień na każdą z nich. A to oznacza przede wszystkim dysponowanie przygotowaną w tym celu odpowiednią flotą pojazdów.

 

Inny styl jazdy

Posiadając prawo jazdy w kategorii najbardziej popularnej, czyli B, niekiedy trudno przestawić się na prowadzenie pojazdów o zupełnie innych gabarytach, dłuższych, cięższych i mniej zwrotnych. Z tego względu często się zdarza, że nawet doświadczeni kierowcy osobówek potrzebują znacznie więcej praktycznych godzin jazdy do nauczenia się kierowania takimi pojazdami, niż ma to miejsce w przypadku aut osobowych. Prowadzenie ciężarówek, samochodów dostawczych a nawet traktora tylko z pozoru wydaje się równie proste jak osobówek, jednak w praktyce styl jazdy w tych sytuacjach jest zupełnie inny.

Materiał partnera

Polecane Video