Jakie są korzyści i zalety zielonych dachów?

Jakie są korzyści i zalety zielonych dachów?

data

W dzisiejszych czasach coraz to częściej spotyka się zielony taras na dachy w zabudowie nowoczesnych bloków bądź domków jednorodzinnych. Zielone dachy są w szczególności popularne w większych aglomeracjach, w których trudno jest znaleźć własne miejsce do odpoczynku, które będzie w pełni zielone i na świeżym powietrzu. Jakie wymogi techniczne musi spełnić zielony dach? Jakie są ich zalety i korzyści? Przeczytaj nasz artykuł, a uzyskasz odpowiedź na te i inne pytania.

Co warto wiedzieć o zielonych dachach?

Koncepcja budowy ogrodu powinna być już zaplanowana na etapie tworzenia projektu budowlanego budynku, na którym takowy taras ma się znajdować. Dzięki temu można być w pełni spokojnym o to, że budynek będzie posiadał solidny strop i wzmocnienia, które podtrzymają zwiększoną masę dachu. Niemniej jednak zielony dach może również powstać na istniejącym już budynku, wymaga to jednak dużego doświadczenia, oceny wytrzymałości istniejącego już stropu dachowe, a także w niektórych przypadkach budowy dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Ponadto planując dach zielony należy pamiętać o tym, że połowa jego powierzchni może zostać zakwalifikowana jako powierzchnia biologicznie czynna. W praktyce oznacza to, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajduje się zapis dotyczący minimalnej powierzchni biologicznie czynnej, która musi pozostać na działce budowlanej. Jeżeli zabudowa jest ciasna, może być to dość spore ograniczenie, wymuszające na inwestorach budowę obiektów, których gabaryty będą znacznie mniejsze. Wliczenie powierzchni biologicznej czynnej na zielonym dachu może pozwolić na zwiększenie rozmiarów obiektu budowlanego. Systemu dachów zielonych, które możemy wyróżnić to:

  • dach zielony intensywny;
  • dach zielony ekstensywny;
  • dach zielony modułowy;
  • dach zielony komunikacyjny.

Jakie zalety mają zielone dachy?

Nie da się ukryć, że zielone dachy jest to rozwiązanie bardzo ekologiczne, które pozytywnie wpływa na społeczeństwo. Oczywiście, początkowo patrząc na zielony dach, rzuca się oczy jego przepiękny i estetyczny wygląd, niemniej jednak mają one zdecydowanie więcej do zaoferowania. Zielony dach jest barierą dla zanieczyszczeń, produkuje tlen oraz pochłania dwutlenek węgla. Mikroklimat, który wytwarzany jest w okolicy w której znajduje się dach zielony pełni funkcję zapobiegawczą przed wytworzeniem się tak zwanych wysp ciepła. Dodatkowo ogrody umiejscowione na dachu zapewniają doskonałą termoizolację, zarówno zimą, jak i latem. Dzięki takim dachom, koszty ogrzewania i klimatyzacji są znacznie niższe. Dach zielony Soprema sprawia również, że nagrzewanie się zazielenionej powierzchni, porównując je z nagrzewaniem się tradycyjnego pokrycia, jest znacznie wolniejsze i słabsze. Poszczególne warstwy ograniczają przenikanie promieniowania słonecznego do warstwy hydroizolacyjnej. Wydłuża to w ten sposób ryzyko powstania uszkodzeń, które mogłoby być wywołane ekstremalnie wysokimi temperaturami. Ponadto opisywana zielona konstrukcja posiada zdolność do tłumienia dźwięków, ponieważ warstwy ją tworzące neutralizują hałas generowany przez opady. Ponadto chronią one również przed dźwiękami, które powstają w wyniku użytkowania dachu zielonego. 

Zielony dach - nieograniczone możliwości aranżacji

Zieloną przestrzeń na dachu można zaaranżować zgodnie z dowolnym stylem, nawet dachowe rynny można odpowiednio wkomponować w aranżację. Styl nowoczesny świetnie sprawdzi się na dachu zielonym jednorodzinnego domku bądź bloku. Taki styl obejmuje tereny z roślinnością, utwardzone ścieżki, funkcjonalne ławki oraz zacienione miejsca, które idealnie nadają się do wypoczynku. Aranżacja powinna być dopasowana do ilości użytkowników takiej przestrzeni. Na dużym dachu warto stworzyć przestronne miejsca wypoczynkowe, które pomieszczą bez problemu szerokie grono użytkowników. Jeżeli chodzi o domki jednorodzinne to warto zwiększyć strefę roślinną, dzięki czemu zielony dach stanie się oazą spokoju i z pewnością przykuje wzrok niejednej osoby.

 

Artykuł sponsorowany