Design domów 2022 roku — jakie domy budują Polacy?

Design domów 2022 roku — jakie domy budują Polacy?

data

Planujesz budowę domu i zastanawiasz się, jakie są obecnie trendy na rynku mieszkaniowym? Każdy projektant i architekt powie, że nowoczesny projekt domu zakłada: funkcjonalność, prostotę, oszczędność i przyjazność środowisku. Czytaj dalej, a dowiesz się, co kryje się pod tymi pojęciami w odniesieniu do nowoczesnego budownictwa.

Funkcjonalność

Nowoczesny projekt domu, stworzony jest w taki sposób, aby wykorzystać przestrzeń do maksimum. Pomieszczenia rozplanowane są w taki sposób, aby łatwo było z nich korzystać i zachować porządek, dbając jednocześnie o ich funkcjonalność. Strefa dzienna jest tutaj wyraźnie oddzielona od strefy nocnej, a w pobliżu kuchni znajduje się spiżarnia i różne schowki. Stawia się tutaj na ergonomię i ograniczenie ilości mebli.

Proste formy, oszczędność i nawiązanie do natury

Nowoczesne domy, budowane są z zastosowaniem prostych, czasem wręcz minimalistycznych form, nawiązujących czasem do dawnych budynków gospodarczych. Niesie to za sobą wiele korzyści. Poza estetycznym aspektem prosta forma budynku okazuje się ekonomicznym rozwiązaniem. Pozwala ona zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem budynku. Domy te posiadają zazwyczaj proste dwuspadowe dachy i konstrukcje w kształcie kostki, umożliwiające szybkie postawienie konstrukcji budynku oraz zainstalowanie różnych energooszczędnych rozwiązań. Architekci i projektanci stawiają coraz częściej na nawiązanie do natury. W swoich projektach domów, sugerują zastosowanie przy elewacji naturalnych materiałów takich jak np.:  klinkier, drewno, kamienie i spore przeszklenia w dziennych pomieszczeniach.

Projekt domu — przyjazny środowisku

Większość nowo powstających budynków mieszkalnych nastawiona jest na ekologiczne rozwiązania. Do technologii i materiałów mających bezpośredni wpływ na oszczędność i przyjazność środowisku są:

  • instalowanie pomp ciepła;
  • Ustawienie domu i rozmieszczenie pomieszczeń w sposób, aby “podążały za słońcem”, czyli wykorzystać w 100% naturalne światło pochodzące z energii słonecznej;
  • wybór termoizolacji o wspaniałych parametrach (przy wyborze należy zwrócić uwagę na jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U).

Dużą uwagę przywiązuje się obecnie do stosowania jak największej ilości źródeł energii odnawialnej (OZE). Należą do nich m.in. panele fotowoltaiczne. Montaż tego rozwiązania, pomaga znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, gdyż czerpana jest ona ze słońca. Zainstalowana na dachu instalacja fotowoltaiczna, czerpie energię bezpośrednio ze słońca i przekazuje ja do sieci przewodów w domu.

Źródło: https://architektlegionowo.eu/