Bezpieczeństwo i legalność w procesie elektronicznej identyfikacji – korzyści z aktywacji podpisu kwalifikowanego

Bezpieczeństwo i legalność w procesie elektronicznej identyfikacji – korzyści z aktywacji podpisu kwalifikowanego

data

Z roku na rok zainteresowanie podpisami cyfrowymi widocznie wzrasta, a możliwości ich zastosowania sukcesywnie rozszerzają się na kolejne obszary działalności firm.

Proces cyfryzacji biznesowych procedur stale postępuje, dotycząc dziś już nie tylko największych przedsiębiorstw, ale w coraz większym stopniu również mniejszych organizacji. Fakt ten nieuchronnie przyczynia się do tego, że e-podpisy stają się standardem w wielu instytucjach biznesowych. Korzystanie z usługi podpisu kwalifikowanego w BiznesSpot umożliwia składanie podpisów cyfrowych, co jest szczególnie ważne w sytuacji dynamicznego rozwoju pracy zdalnej – również w jednostkach administracji publicznej. Sprawdź, jakie jeszcze korzyści przynosi aktywacja podpisu kwalifikowanego.

 

Czym jest podpis kwalifikowany?

Jak wynika z obowiązujących przepisów, kwalifikowany podpis elektroniczny w świetle prawa jest traktowany na równi z podpisem własnoręcznym. W praktyce oznacza to, że można używać go w celu podpisania niemal każdego dokumentu. Istnieją jednak pewne wyjątki takie jak umowy wymagające notarialnego potwierdzenia, np. umowy dotyczące nieruchomości. Co jednak istotne, posiadając kwalifikowany podpis elektroniczny, użytkownik jest uprawniony do jego wykorzystania na terenie wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

 

Dla porządku warto podkreślić, że kwalifikowany podpis elektroniczny różni się znacząco od podpisu zaufanego, który jest wykorzystywany do kontaktów internetowych z jednostkami administracji publicznej, ale nie może być używany w celach komercyjnych. Podpis zaufany jest przydatny do załatwiania spraw za pośrednictwem platform takich jak PUE ZUS czy obywatel.gov.pl, jednak nie może być stosowany do podpisywania umów handlowych. Mimo że profil zaufany wygasa po trzech latach, istnieje możliwość jego przedłużenia.

 

W kontekście podpisu elektronicznego sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Jest to bowiem rozwiązanie komercyjne, które może być używane w wielu różnych obszarach – od kontaktów z instytucjami publicznymi (o ile dostawa usług posiada akceptowany przez urzędy format), aż po nawiązywanie nowych relacji biznesowych.

 

Jak skorzystać z usługi podpisu kwalifikowanego w BiznesSpot?

Certyfikat kwalifikowanego podpisu elektronicznego można uzyskać u prywatnych dostawców usług takich jak BiznesSpot. Podpis elektroniczny przyznawany jest na określony czas, po którego upływie użytkownik powinien odnowić ważność certyfikatu.

 

Jak wygląda procedura zamawiania podpisu elektronicznego? Na początku należy wybrać pożądany rodzaj podpisu, następnie wskazać okres ważności certyfikatu i podać swoje dane kontaktowe. Po sporządzeniu formularza i uregulowaniu opłaty transakcji wybraną metodą płatności, należy ustalić dogodny termin weryfikacji tożsamości, co odbywa się za pośrednictwem Internetu w formie kilkunastominutowej wideokonferencji. W trakcie tego spotkania pracownik weryfikuje tożsamość danej osoby na podstawie danych zawartych w dokumencie tożsamości. Po pomyślnym przejściu tej procedury instytucja wydaje certyfikat wraz z instrukcją jego używania. Do korzystania z podpisu zazwyczaj nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie, a podpisów można wygodnie dokonywać za pomocą przeglądarki internetowej.

 

Podpis kwalifikowany – korzyści rozwiązania

Podpisy cyfrowe są uznawane na całym świecie. Jeśli masz zatem współpracę z partnerami zagranicznymi, korzystając z podpisu elektronicznego, możesz uniknąć w ten sposób konieczności wysyłania istotnych dokumentów pocztą i nie tracić czasu na oczekiwanie na ich odesłanie. Mając podpis kwalifikowany, załatwisz wszystkie formalności online w całkowicie bezpieczny i legalny sposób. Warto wiedzieć, że podpis elektroniczny jest trudniejszy do sfałszowania niż podpis odręczny, głównie z powodu wymagań bezpieczeństwa, które muszą spełnić osoby ubiegające się o certyfikat kwalifikowanego podpisu.

 

Istotną zaletą korzystania z e-podpisów jest ponadto ograniczenie potrzeby drukowania tysięcy papierowych kopii umów i innych dokumentów, które codziennie trafiają do firm. Dzięki temu Twoja firma stanie się bardziej przyjazna dla środowiska, a dodatkowo zaoszczędzi znaczne kwoty na druku i specjalistycznym sprzęcie.

 

Artykuł sponsorowany