Jak wygląda i w jaki sposób założyć hodowlę cieląt

Jak wygląda i w jaki sposób założyć hodowlę cieląt

data

Cielęcina to mięso odznaczające się dużą wartością odżywczą i dietetyczną. Jest mięsem chudym i lekkostrawnym, z tego względu polecana jest dzieciom i osobom starszym. W Polsce nie jest tak popularne jak wieprzowina czy drób jednak warunki hodowli cieląt utrzymują się na stabilnym poziomie, a spożycie i eksport rośnie stanowią ciekawą opcję dla hodowców. Jak zatem pozyskać cielęta i założyć stado?

 

Jak wygląda hodowla cieląt?

W celu założenia hodowli cieląt konieczne jest przede wszystkim posiadanie dużej ilości trwałych użytków zielonych. Ważne są także takie obiekty jak wiaty czy kojce. W hodowli mięsnej istotne jest zapewnienie zwierzętom swobodnego dostępu do wybiegów oraz obszerne kwatery na pastwisku. Powinny być one tak zorganizowane, żeby cielęta miały możliwość skorzystania z naturalnych osłon takich jak kępy drzew czy krzewów. Wpłynie to pozytywnie na ich zachowanie. Rozpoczęcie profesjonalnej hodowli cieląt wymaga od rolnika specjalistycznej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Z kolei wybór profilu działalności powinien być uzależniony od możliwości pozyskiwania paszy, liczby zatrudnionych pracowników, a przede wszystkim sytuacji na rynkach zbytu. Tylko wtedy istnieje szansa na rozpoczęcie opłacalnej ekonomicznie działalności.

 

W jaki sposób pozyskać cielęta do hodowli?

Istnieją dwa sposoby na utworzenie stada. Pierwsza z nich jest szybka, ale wymaga znacznych nakładów finansowych, które przy odpowiednim gospodarowaniu mogą się w przyszłości zwrócić. Mowa o zakupie określonej liczy zwierząt. W ten sposób możemy dobrać rasę do aktualnych warunków w zakresie posiadanego zaplecza oraz sytuacji rynkowej. Sprzedażą cieląt zajmują się wyspecjalizowane firmy takie jak http://www.rogofarm.pl/pl/. Prowadzi ona skup i sprzedaż cieląt zarówno hurtową jak i detaliczną.

 

Drugi sposób zakłada samodzielną budowę stada, na co potrzeba znacznie więcej czasu. Przy wyborze matki powinno kierować się masą jej ciała, czy łatwością porodu. Przy zakładaniu hodowli mięsnej za idealny gatunek uznaje się jałówki, które łatwiej jest przestawić na niższą produkcję mleka.

 

Materiał partnera

 

 

Polecane Video

Najnowsze artykuły w dziale